PECHA KUCHA NIGHT

Pecha Kucha ble startet i Tokyo av arkitektene Astrid Klein og Mark Dytham i 2003. Nøkkelen til Pecha Kucha, som på japansk betyr "babbel", er et patentert system: Enten man er veletablert eller student får hver aktør vise 20 slides av 20 sekunder; det gir 6 minutter og 40 sekunder til å vise hva man er god for, før neste taler står for tur.

Med like rammer for alle blir presentasjonene konsise, interessenivået holdes oppe og publikum blir underholdt. Grepet sikrer en god atmosfære og gjør kvelden uhøytidlig. I tillegg gjør formatet at innholdet blir tilgjengelig også for de som ikke nødvendigvis er direkte involvert i faget, men som ønsker et innblikk i hva som skjer.

Pecha Kucha har blitt et viktig forum internasjonalt innen idéutveksling og nettverksbygging. Det arrangeres nå i mer enn 300 byer over hele verden og har blitt en integrert del av det kreative miljøet disse stedene. 
Byer som London, San Francisco, Rotterdam, Shanghai og Bogota har månedlige evenementer. Verdens største Pecha Kucha ble holdt i London som en del av arkitekturbiennalen 2006 med mer enn 1500 gjester tilstedet, hvor stjerner som Rem Koolhaas og Tom Dixon presenterte.

Pecha Kucha arrangeres fire ganger i året på DogA.

For oversikt over kommende Pecha Kucha Nights, se: Arrangementsoversikten

Les mer om Pecha Kucha.


Foto: Knut Bry